GNU Bourne-Again Shell

Originalhttp://tiswww.case.edu/php/chet/bash/bashtop.html

BASH Image


The Head of a GNU


Obsah


Úvod

Bash je projekt GNU je Bourne Again Shell, kompletná realizácia IEEE POSIX a Open Group plášťa špecifikácia s interaktívnym editáciu príkazového riadku, riadiacej práce na architektúrach, ktoré ju podporujú, csh podobné funkcie, ako je substitúcia histórie a expanzie rovnátka, a zabil ďalších funkcií. Tu je krátky zoznam niektorých funkcií dostupných v bash.

Pre viac informácií o funkciách Bash, ktoré sú na tento nový typ plášťa, pozri referenčná príručka. K dispozícii je tiež veľká Unix-style man stránky. Man stránka je definitívny popis funkcií škrupiny je.

Bash je slobodný softvér, distribuovaný za podmienok licencie GNU General Public License, verzie 3.

Rad často kladené otázky sú zodpovedané v FAQ.

Súčasný Stav

Aktuálna verzia bash je bash-4.3. (GPG podpis).

Sťahovateľný tar súboru na aktuálnu verziu so všetkými oficiálnymi náplastí je k dispozícii od savany.

Pozri súbor README pre viac informácií.

Súbor NOVINKY stručne uvádza nové funkcie v bash-4.3.

Dostupnosť

Aktuálna verzia bash je k dispozícii od ftp.cwru.edu. Toto rozdelenie súbor obsahuje formátované kópie dokumentov.

Tieto súbory sú podpísané s mojím GPG kľúča.

Existuje celý rad súborov k dispozícii pre FTP z ftp.cwru.edu.

Bash je vždy k dispozícii na ftp servera master GNU a jeho mnohých zrkadlami.

Všetky záplaty pre aktuálnu verziu sú k dispozícii tu.

Sťahovateľný tar súboru na aktuálnu verziu so všetkými oficiálnymi náplastí je k dispozícii od savany.

Predchádzajúca verzia Bash sú k dispozícii na ftp://ftp.gnu.org/gnu/bash/.

Bash je štandardná shell na GNU/Linux systémov, z ktorých väčšina sú pomocou bash-4.2. Bash-4.2 je zahrnutá ako súčasť FreeBSD kolekcie portov, OpenBSD balíkov kolekcie a kolekciu NetBSD balíkov.

Projekt OpenPKG robí zdrojové RPM Bash-4.3 k dispozícii pre rôzne Unix a Linux ako základná súčasť aktuálne vydanie.

Aktuálna verzia Mac OS X (datovať sa od Jaguar/Mac OS X 10.2) lode s bash ako /bin/sh. Existujú tiež predkompilovaných OS X balíky Bash-4.2 a bash-4.3 pre oba Intel a PPC k dispozícii z mnohých webových stránok, keď zdrojové balíčky sú zvyčajne viac up-to-date. Bash pre Darwin (základom pre Mac OS X) je k dispozícii od Fink (vrátane staršej verzie) alebo MacPorts.

Solaris 2.x a Solaris 7/8/9/10/11 používatelia môžu získať predkompilované verzia Bash-4.2 od miesta Unixpackages alebo z OpenCSW. Sun lode bash-2,03 s Solaris 8 distribúciou, lode Bash-2,05 ako podporované v rámci Solaris 9, a lode bash-3.0 ako podporovaný častí Solaris 10 (priamo na Solaris 10 CD). Verzia systému Solaris 11 distribuované ako OpenSolaris zahŕňa bash-4.1 as z 20. októbra 2011.

Používatelia AIX môžu získať predkompilovaných verzia Bash-4.2 a staršie vydania pre rôzne verzie AIX od Groupe Bull a zdroje a binárne súbory aktuálnych vydanie pre rôzne AIX výpustí z perzl.org. IBM robí bash-3,2 a bash-4.2 k dispozícii pre AIX 5L, AIX 6.1 a AIX 7.1 ako súčasť AIX nástrojov pre [GNU/]Linux aplikácií. Používajú formáte RPM; môžete získať RPM pre AIX odtiaľ taky.

Používatelia SGI môžu získať inštalovateľný verziu Bash-2.05b zo stránky SGI freeware. Užívatelia HP-UX môže dostať Bash-4.2 binárne súbory a zdrojový kód z Softvéru Prenášanie a Archivova Center for HP-UX. (Aktuálna verzia k tomuto dátumu je bash-2.4.45).

To je dokonca k dispozícii na Minix. Ak sa systémom Windows, odporúčam používať Cygwin, ktorý v súčasnej dobe lodnom bash-4.1.10 a bash-4.1.11, alebo MinGW, ktorý má v súčasnosti bash-3.1.17 ako súčasť svojho základného systému MSYS.

Iné Zdroje

Zoznam Často-Kladené-Otázky a odpovede.

Zoznam diskusie mailto:bug-bash@gnu.org často obsahuje informácie o nových prístavov Bash, alebo diskusia o nové funkcie alebo správanie zmení, že ľudia by chceli. Poštovej zoznam je miesto, kde chyby v bash sú hlásené a opravy sú zverejnené. Tento zoznam adries je tiež k dispozícii ako Usenet diskusné skupina, gnu.bash.bug.

Archívy od decembra bug-bash z roku 1999 sú k dispozícii od lists.gnu.org. Google Groups má archív gnu.bash.bug.

Všeobecné otázky o bash a programovanie shellu by mali byť zaslané do help-bash@gnu.org mailing listu. Jeho archívy sú tiež k dispozícii od lists.gnu.org.

Niektoré súbory z aktuálneho rozloženia môžu byť tiež užitočné.

 • README: súbor popisujúci Bash
 • NOVINKY: súbor stručne uvádzajúce významné zmeny medzi aktuálne a predchádzajúce verzie
 • ZMENY: kompletná história zmien bash
 • INŠTALÁCIA: návod na inštaláciu
 • POZNÁMKY: platforma pre konkrétnu konfiguráciu a ovládanie poznámky
 • COMPAT: problémy s kompatibilitou medzi bash4 a predchádzajúcimi verziami
 • POSIX: čo sa zmení, keď bash v režime POSIX?

Tu je pár stránok som napísal na bash.

Hlásenie Chýb

Hlásenie chýb v bash by mali byť zaslané bug-bash@gnu.org pomocou bashbug program, ktorý je postavené a umiestnené v rovnakom čase ako bash.

Zoznam diskusie bug-bash@gnu.org často obsahuje informácie o nových prístavov Bash, alebo diskusia o nové funkcie alebo správanie zmení, že ľudia by chceli. Tento zoznam adries je tiež k dispozícii ako Usenet diskusné skupiny, gnu.bash.bug. Môžete sa prihlásiť do konferencie na lists.gnu.org.

Pri odosielaní hlásenia o chybe, použite bashbug program, ktorý je postavený na rovnakej dobe ako bash. Ak sa bash nedokáže postaviť, skúste budovanie bashbug priamo s make bashbug. Ak nemôžete stavať bashbug, prosím pošlite email na bug-bash@gnu.org s nasledujúce informácie:

 • Číslo verzie a vydanie stav Bash (napríklad 2.05-uvoľňovaním)
 • Stroj a Operačný Systém, ktorý je spustená na (môžete naraziť bashversion -l z bash zostavenie zoznamu alebo sa pozrieť na súbore ".made" v tomto adresári za túto informáciu)
 • Zoznam kompilácie príznakov alebo obsah "config.h", ak to vhodné
 • Popis chyby.
 • Recept na znovuvytvorenie chybu spoľahlivo.
 • Oprava pre chybu, ak máte jeden!

Bashbug program zahŕňa mnohé z toho automaticky.

Ak by ste chceli kontaktovať Bash správcom priamo odoslať poštu bash-maintainers@gnu.org.

Udržovateľ

Som aktuálne Bash udržovateľ, a môže byť dosiahnutý za bash-maintainers@gnu.org. Prosím pošlite dodatky a opravy na túto stránku chet.ramey@case.edu.